Profilaktyka odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa

Większość pacjentów, która pojawia się w przychodni rehabilitacyjnej to osoby mające problemy z kręgosłupem. Najczęstszym objawem jaki zgłaszają, są dolegliwości bólowe w obrębie odcinka szyjnego i/lub lędźwiowego, rzadziej piersiowego.

Fenomenem jest zjawisko o podłożu psychologicznym polegające na tym, iż ludzie zdają sobie sprawę z negatywnych skutków siedzącego trybu życia czy nieprawidłowej pracy, które będą mieć kolosalny wpływ na ich dalsze życie, nie robią nic w zakresie poprawy swojego zdrowia i dalej bagatelizują pierwsze objawy, dopóki nie otrzymają pierwszego alertu w postaci niesamowicie paraliżującego i ostrego bólu pleców. Czasem, aby uniknąć schorzeń, wystarczy dobry fotel obrotowy do pracy siedzącej, ale o tym także zapominamy. Jednym z lepszych foteli obrotowych na rynku jest model Ergohuman, spełniający wszystkie wymagania fotela ergonomicznego. To właśnie fotel ergonomiczny jest najważniejszym meble biurowym, niezbędnym do utrzymania właściwej pozycji siedzenia w pracy.

Stwierdzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć jest banalne, ale prawdziwe.  Do tej rady dostosowuje się tylko niewielka część społeczeństwa. Reszta będzie stałymi pacjentami oddziałów rehabilitacji i kilkukrotnie, jak nie raz, szpitali z oddziałem ortopedycznym. Dobrze, skupmy się natomiast na tym, jak zapobiegać schorzeniom kręgosłupa, kończąc tym samym straszenie konsekwencjami braku świadomości zdrowotnej.

Na dobry początek należy pamiętać, żeby wyrobić sobie nawyk przeciągania się w łóżku po przebudzeniu. Polega on na wyprostowaniu rąk za głową i wyciągnięciu pięt do przodu a następnie naprzemienne ich przeciąganie. Dodatkowo można też wykonywać skręty ugiętych nóg w kolanach w lewo z jednoczesnym skrętem tułowia w prawo z powtórzeniem na drugą stronę. I tak po kilka razy każdego ranka.

Niezwykle ważne w zapobieganiu chorobom i kontuzjom kręgosłupa jest wyrobienie prawidłowych nawyków przy wykonywaniu podstawowych czynności tj.: mycie zębów, włosów czy naczyń. Mianowicie nie powinno się w ogóle nachylać podczas pracy, ponieważ wywołuje to ogromny nacisk w krążku międzykręgowym, "wyciskający" go do tyłu, co grozi po prostu dyskopatią. Czynności te powinno wykonywać się będąc wyprostowanym.

Kiedy już przyjmuje się pozycję siedzącą powinno się to robić prawidłowo. Chodzi o to, by wypchnąć miednicę do przodu, a reszta "pójdzie za nią". Nie trzeba przy tym specjalnie "ściągać łopatek". Należy pamiętać, żeby ręce były ułożone bliżej bioder. Przy tym powinno się odczuwać guzy kulszowe kości biodrowej. Siedzieć też powinno się jak najbliżej blatu biurka.

I oczywiście bardzo istotna rzecz, nigdy, ale to nigdy nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów na wyprostowanych kolanach. Jest to "próba zabójstwa" odcinka lędźwiowego. Przy tak niewłaściwym podejściu, występuje niesamowicie duża siła nacisku na krążki międzykręgowe, która może i w większości przypadków doprowadza do dyskopatii, czyli wypadnięcia dysku poza obręb trzonów kręgów lędźwiowych. Ciężkie rzeczy podnosimy przy ustabilizowanej neutralnej pozycji pleców przy ugiętych nogach w kolanach (najlepiej, gdy jest to głęboki przysiad, który można zaobserwować u ciężarowców, zajmujących się rwaniem sztangi). Kręgosłup nie znosi pozycji statycznych, to znaczy, że nie powinno dłużej pozostawać w jednej pozycji, zarówno podczas siedzenia jak i stania.

W przypadku odcinka szyjnego, dźwigającego ciężką głowę. przy słabych mięśniach szyi bardzo szybko dochodzi do zwyrodnień i dyskopatii. Uszkodzenie któregokolwiek z kręgów szyjnych jest bardzo niebezpiecznie dla zdrowia i życia, chociażby przez obecność pnia mózgu i rdzenia przedłużonego, gdzie znajdują się bardzo ważne ośrodki odpowiedzialne między innymi za oddychanie, bicie serca czy czucie. Należy uświadomić sobie, że uszkodzenie rdzenia przedłużonego skutkować może paraliżem od poziomu oczu w dół.

Świadomość takich konsekwencji chyba wystarczająco powinno zmotywować do dbania o szyję i odcinek szyjny. Przy czytaniu, pisaniu czy oglądaniu należy głowę trzymać w taki sposób, by mięśnie tylne w tym potyliczne i czworoboczny przy części zstępującej nie był nadmiernie napięty celem utrzymania zgięcia. Można dokonać tego prostując głowę tak, by mięśnie były nieznacznie napięte tzn. utrzymywały równowagę w relacji antagonista-agonista. Idąc przed siebie, obniżamy wzrok a nie zginamy głowę w dół jak to robi ogromna rzesza pacjentów.

Taka wiedza o zapobieganiu chorobom w odcinku szyjnym i lędźwiowym powinna być przekazywana przez fizjoterapeutę podczas pierwszego i ostatniego spotkania z pacjentem podczas turnusów rehabilitacyjnych. W szczególności pacjent powinien nauczyć się wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie kręgosłupa i powinno się też zachęcać do aktywności fizycznej poprzez zasugerowanie którejkolwiek dyscypliny sportowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl