Siarka w organizmie

Jarmuż - roślina krzyżowa

Siarkę kojarzymy z żółtym minerałem, przemysłem chemicznym, ale niekoniecznie z życiem. Tymczasem siarka jest do życia niezbędna, chociaż oczywiście w niewielkich ilościach. Wchodzi w skład dwóch aminokwasów: metioniny i cysteiny oraz witamin i wielu innych ważnych dla organizmu związków chemicznych.

Siarka jest potrzebna nie tylko wewnątrz organizmu, ale może być stosowana zewnętrznie. Siarkę dostarczamy do organizmu z takimi produktami jak czosnek, kalafior, kapusta, jarmuż, truskawki, jaja, podroby, mięso. W pewnych sytuacjach może być przyjmowana w postaci tabletek jako suplement diety, ale nie należy tego robić bez zalecenia lekarza. Ryzyko przedawkowania jest niewielkie, ponieważ nadmiar siarki jest wydalany z moczem, ale w takich przypadkach kontrola lekarza jest wskazana.

Siarka bierze udział w przemianie materii, pełniąc szczególna role w procesie detoksykacji (usuwając metale ciężkie, alkohol, nikotynę z organizmu) oraz eliminując wolne rodniki. Jesli mamy nadkwasotę, zgagę lub chorobę wrzodową żołądka, to pomocny będzie suplement diety zawierający siarkę. Inne choroby, których leczenie wspomaga siarka: rwa kulszowa, choroby skóry, choroby zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, złamania, zwichnięcia.

Siarka poprawia sprężystość i wygląd włosów, a szampony z siarką stosowane są do walki z łupieżem, łuszczycą, grzybicami i przetłuszczaniem się włosów. Siarka dodawana jest również do preparatów do mycia (mydła, żele, płyny), pomaga w regulacji pracy gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, oczyszczająco, poprawia ukrwienie skóry.

Źródło: https://portaldlazdrowia.pl/siarka/