Fotele i krzesła ergonomiczne

Podstawowe meble w pracy biurowej to biurko i fotel ergonomiczny albo ergonomiczne krzesło. To właśnie te dwa meble biurowe muszą spełniać odpowiednie wymagania. Przede wszystkim elementy foteli ergonomicznych, a najlepiej także biurka, powinny podlegać regulacjom. Sylwetki pracowników są różne, dlatego każdy powinien mieć możliwość dostosowania siedziska i oparcia krzesła lub fotela ergonomicznego do własnych wymiarów ciała. To podstawowy wymóg, jeśli krzesło lub fotel ma być uważane za ergonomiczne. W trosce o kręgosłup wymagania te musi spełnić ergonomiczny fotel biurowy (fotel biurowy ergonomiczny do komputera). W zasadzie to taki fotel biurowy ortopedyczny.  

Wysokość siedziska to zwykle 40-50 cm od podłogi, ale dostosowanie siedziska tylko do sylwetki to za mało. Pracownik powinien siedzieć na odpowiedniej wysokości w stosunku do blatu biurka, a biurko zazwyczaj nie ma regulacji. Trzeba więc znaleźć kompromis, w czym mogą pomóc podnóżki do foteli ergonomicznych dla osób o niższym wzroście.

Regulacja pochylenia oparcia fotela ergonomicznego to drugi ważny wymóg. Niektóre fotele biurowe ergonomiczne i ortopedyczne mają część lędźwiową oparcia, która samoczynnie dostosowuje się do kształtu pleców. Takim fotelem jest na przykład Ergomax Ergohuman Elite i inne fotele z grupy Ergohuman

Fotel biurowy Ergomax Ergohuman Elite

Niektóre fotele ergonomiczne z oparciem z siatki mają regulowaną poduszkę zalędźwiową, którą można regulować w pionie oraz zmieniać wysunięcie. Poduszka zalędźwiowa zapobiega wyginaniu kręgosłupa w nieodpowiedni sposób. 

Niezależnie od regulacji poszczególnych elementów fotel ergonomiczny powinien zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Pomaga w tym odpowiednie wyprofilowanie siedziska i oparcia. Oparcie powinno być dostosowane do linii kręgosłupa i wymuszać prawidłową pozycje siedzenia. Profil siedziska dostosowany do kształtu uda nie powoduje zmęczenia nóg. 

Regulowany zagłówek i mocno odchylane oparcie przydaje się w chwilach relaksu, które wbrew pozorom trzeba robic dość często. Przy wielogodzinnej pracy zalecane jest 5 minut przerwy co godzinę. To niewiele, ale pomaga w utrzymaniu dobrej formy. Można się zrelaksować na wygodnym fotelu lub wstać, zrobić kilka kroków, popatrzeć przez okno itd.

Ergonomiczne fotele biurowe mają również regulację podłokietników - regulacja wysokości, odchylanie, rozsuwanie. To drobiazgi, ale w codziennej pracy za biurkiem docenimy je.

Odpowiednio dobrany, dobry fotel biurowy, to fotel obrotowy, który nie tylko umożliwia przyjmowanie prawidłowej postawy siedzącej w czasie pracy, ale wręcz ja wymusza. Jest to niezwykle ważne ponieważ pozycja siedząc bardzo obciąża niektóre partie kręgosłupa, co przy złej pozycji prowadzi do schorzeń i bólu pleców. Jednym ze schorzeń jest dyskopatia kręgosłupa (więcej http://portaldlazdrowia.pl/dyskopatia-kregoslupa/), która nieleczona prowadzi do zmian zwyrodnieniowych trudnych do wyleczenia.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl